
Podle čeho vybírat dětské vlhčené ubrousky? A které vlastnosti považují české a slovenské maminky za důležité?
Dětské vlhčené ubrousky usnadňují maminkám péči o miminka. Pomáhají nejen při likvidaci drobných nehod malých nezbedníků doma, ale také na cestách nebo v přírodě. Jaké by měly mít vlastnosti, aby v péči o naše nejmenší skutečně pomáhaly?
Jedním nejdůležitějších faktorů je u vlhčených dětských ubrousků absolutní zdravotní nezávadnost. Tu obvykle zajišťují dermatologické testy, které by u dětských ubrousků měly splňovat ty nejpřísnější nároky na citlivou dětskou pokožku. Ta je totiž oproti kůži dospělého člověka mnohonásobně citlivější. Dětská kůže je asi 5× tenčí a obsahuje až o 80 % víc vody než kůže dospělých. Proto je vláčnější a měkčí. Také mazové žlázy ještě neprodukují tolik potu ani mazu. Po všech stránkách je tedy mnohem zranitelnější a představuje snadný cíl pro škodliviny, bacily a toxické látky.
K pečlivému očištění dětské kůže od zbytků moči a stolice dnes většina maminek volí pohodlné dětské textilní ubrousky. A jaké by měly být? Každopádně bezpečné. Z průzkumu, který při vývoji dětských splachovatelných ubrousků provedla mezi českými a slovenskými maminkami značka Beginnigs, však vyplynuly i další vlastnosti, které maminky považují za důležité.
Naprostou většinu maminek zajímá složení, které by nemělo obsahovat žádné „sporné“ ingredience. Preferují, když vlhkost ubrousků zajišťuje prakticky jen čistá voda a když neobsahují alkohol. Ten by totiž mohl dětskou pokožku vysušovat. Mezi potenciální alergeny patří také parfém, takže jednoznačně preferují ubrousky bez parfému.
Většina maminek na mateřské dovolené disponuje omezeným finančním rozpočtem, takže za druhý nejdůležitější aspekt dětských vlhčených ubrousků považují jejich rozumnou cenu. Ta by se u prémiových ubrousků podle nich měla pohybovat mezi 80 a 100 Kč za balení, přičemž balení by mělo obsahovat alespoň 60 ks ubrousků. A protože naprostá většina maminek balení spotřebuje za týden nebo během 14 dnů, upřednostňují možnost nákupu několikanásobného balení, tedy 3packy nebo 12packy, které vycházejí ekonomicky výhodněji.
Balení po několika kusech je ovšem výhodné nejen z ekonomického hlediska, ale také proto, že maminka otevře vždy jen jeden box, který během krátké doby spotřebuje. Ostatní neotevřená balení tak mezitím nevyschnou. A s tím souvisí i několik dalších důležitých vlastností obalu: Kromě toho, že by měl obsahovat praktický uzávěr zabraňující vysychání, myslí dnešní maminky i na přírodu a preferují takové obalové materiály, které je možné ekologicky recyklovat.
Ekologie a snaha zachovat planetu v co nejlepším stavu pro děti se promítá nejen do požadavků na obaly, ale především do materiálu, z kterého jsou vyrobeny samotné ubrousky. Jak ukázal průzkum, drtivá většina maminek sice po použití ubrousek zabalí do plínky a vyhodí, nicméně velice vítají možnost, že je možné jej v případě potřeby bez obav spláchnou do WC nebo vložit do kompostu, kde se beze zbytku přirozeně rozloží. A není už úplně málo maminek, které ubrousky do kompostu skutečně vkládají nebo je splachují.