E-SHOP
E-SHOP
06. Kvě 2022

Které vlhčené ubrousky můžete bez obav spláchnout?

Možnost vhodit splachovatelné dětské vlhčené ubrousky do WC zvyšuje komfort jejich použití. Zkrátka nemusíte je po použití do ničeho balit a čekat, až je někdo vynese do popelnice, aby se z nich doma nešířila nelibá vůně. To je také důvod, proč jim některé maminky začaly dávat přednost. Víte ale, které můžete beze strachu vhodit do mísy a které by vám ucpaly odpad?

Výrobci vlhčených kosmetických ubrousků se už mnoho let snaží, aby je bylo možné spláchnout, aniž by hrozilo riziko, že se toaleta ucpe. Mimo jiné z důvodu, že se jimi kromě čištění rukou nebo obličeje miminek čistí také dětské zadečky. A zatímco dospělí po použití toalety všechno nepatřičné pošlou prostřednictvím odpadového potrubí pryč, u vlhčených ubrousků to dlouho dobu možné nebylo.

Aby vlhčené ubrousky plnily jejich účel a mohly být neustále při ruce, používal se pro jejich výrobu v minulosti například i plast. A to mimo jiné také proto, aby se ubrousek ve vlhku nerozpadl, byl dostatečně pevný a při utírání zadečku se netrhal. Jenže takový ubrousek obvykle končil ve směsném komunálním odpadu a pak na skládce, v lepším případě v městské spalovně odpadků. A to příliš ekologické nebylo.

Toaletní papír splní jeho poslání za sucha. Po jeho použití se ve WC míse namočí, takže už pár metrů za ní se v odpadním potrubí rozpadne. Jenže my potřebujeme ubrousky vlhké už při jejich použití! Výrobci proto dlouho přemýšleli, jak vyvinout materiál, který by v neotevřeném balení držel pohromadě, při použití byl dostatečně pevný, a přesto se po spláchnutí do WC rozložil. A přišli s nápadem, že by mohli použít přírodní materiál podobný velice tenké tkanině, jaká se používá na oblečení. Jenže to pořád nebylo ono. Látka nebyla dost pevná na utírání, zatímco ve vodě se ne a ne rozpustit.

Naštěstí vědecký výzkum postupuje, takže na svět přišly ubrousky, které už můžete do čistírny odpadních vod prostřednictvím WC mísy bez obav poslat. Ano, je to tak, ani pro čistírnu odpadních vod už nepředstavují splachovatelné ubrousky problém. Mimochodem, pamatujete si ještě, když do WC nesměly ani papírové ruličky od toaletního papíru? Je to tím, že se papír rozkládal ve vodě příliš pomalu. Naštěstí už existují (a je jich čím dál víc) takové, které po kontaktu s vodou okamžitě změknou a rychle se rozpustí.

A jak to funguje u vlhčených ubrousků? Na ty, které jsou vyrobeny technologií BioFlush®, se používá materiál na bázi celulózy, což je hlavní složka buničiny, z které se vyrábí také běžný toaletní papír. Tyto vlhčené ubrousky jsou vlastně netkaná textilie, jejíž vlákna jsou do sebe zapletená tak, aby se v nepoužitém balení nerozpadla a byla dostatečně pevná při čištění pokožky. Jinými slovy, aby se ubrousky při čištění dětského zadečku neprotrhly a vy to, co z něj odstraňujete, nemuseli umývat z rukou.

A jak je tedy možné, že ubrousky při čištění drží, ale po použití se rozpadnou? Jejich vlákna jsou velice krátká, a proto pokud se vloží do většího množství vody, začnou se rozplétat a z ubrousků se po nějaké době stanou malé vločky. Ty se ještě mechanicky tím, jak cestují potrubím, dále zmenší, až z nich nakonec v průběhu cesty do čističky zbudou jen drobná vlákna. Takový ubrousek je tedy možné bez obavy spláchnout. Stejně tak jako v případě toaletního papíru ale není dobré splachovat jich velké množství zaráz. A hlavně musí být jako splachovatelné od výrobce označené!

Mezi výhody dětských vlhčených ubrousků patří především to, že jsou neustále v pohotovosti a při ruce. Výhodou těch splachovatelných je i skutečnost, že nemusíte řešit, jestli se vám po jejich použití ucpe, nebo neucpe toaleta. A i když je po použití nesplachují všechny maminky, z průzkumu, který provedla společnost Health Academy mezi českými a slovenskými maminkami na sklonku roku 2021, vyplývá, že tuto možnost rozhodně oceňují. Stejně jako fakt, že například Beginnings vlhčené splachovatelné ubrousky vyrobené technologií BioFlush® je možné také jednoduše vložit do kompostu, kde se beze zbytku rozloží. Materiál, z kterého jsou vyrobeny, je totiž čistě přírodní.

chevron-down